Každý, kdo se někdy podíval na rozmanité složky konopí, se jistě někdy setkal s pojmem CBN (Cannabinol). Cannabinol, nebo zkráceně CBN, je název dalšího fytocannabinoidu, který má na rozdíl od svých příbuzných protějšků zvláštní rys. Ačkoli má své kořeny v rostlině konopí, zde se netvoří.
CBN se vytváří procesem stárnutí a zkrácením vnější oxidace psychoaktivního kanabinoidu (Tetrahydrocannabinol) neboli THC. Vystavení kyslíku, nebo působení tepla a světelných paprsků podporuje rozpad psychoaktivního účinku. Čím nižší je obsah THC, tím vyšší je obsah CBN. Z tohoto důvodu lze CBN nalézt pouze ve velmi malém množství, zejména v čerstvých rostlinách konopí.
Stejně jako ostatní kanabinoidy není CBN rozpustný ve vodě, ale v tucích, s nízkými psychoaktivními účinky a váže se jen slabě na receptory CB1. CBN se strukturně váže na dokovací stanice našich receptorů CB2. Přesný způsob, jakým CBN pracuje na receptoru CB2 vědci stále zkoumají.
V ČR CBN nepodléhá českému zákonu o omamných látkách a rovněž není součástí „Jednotné úmluvy OSN o omamných látkách ze dne 30. března 1961“ a „Úmluvy o psychotropních látkách“. Díky tomu je CBN legální a vhodné zejména pro lékařské účely.
Účinky
Stejně jako u THC je i dávka CBN velmi relativní pro dosažení správných účinků. To také vysvětluje, proč je těžké srovnat způsob působení CBN s THC, přestože je přímým nástupcem tohoto známého fytocannabinoidu. Například užívání CBN ve vysokých koncentracích může vést k pocitům vyčerpání. Tento jev je v rozporu se závěry studie, která zjistila, že účastníci studie zlepšili své kognitivní schopnosti užíváním konopí. To naznačuje, že CBN působí jako antagonista kanabinoidů (působí protichůdně).
Jelikož se zdá, že CBN má lepší spojení s receptory CB2, můžeme vyvodit další závěry o možných oblastech použití. Tyto receptory se nacházejí hlavně v imunitním systému a jsou důležitými složkami při řešení neuropatických klinických případů, zánětlivých onemocněních, neuronálních a neurodegenerativních onemocnění.
V kombinaci s jinými kanabinoidy, CBN stimuluje chuť k jídlu.
Další způsoby působení jsou:
- Sedativní
- Analgetické
- Antibakteriální
- Protizánětlivé
- Antispazmodické
- Podpora spánku
Studie fytocannabinoidů stále probíhají a stále přinášejí nové a revidované výsledky. Vzhledem k tomu, že užívání CBN má potenciální zdravotní přínos, je samozřejmě stále prováděn výzkum i tohoto fytocannabinoidu.
Použití v medicíně
Ačkoli se mnoho kanabinoidů překrývá a mají podobné účinky, každý z nich je jedinečný a vždy nabízí nový terapeutický potenciál v medicínském použití, který podporuje procesy obnovy účinným a udržitelným způsobem. Oxidační procesy z THC, které vedou ke vzniku „nového“ kanabinoidu CBN, probíhají prostřednictvím změny chemického profilu květu, což následně způsobuje tyto důležité změny terapeutických vlastností.
Sedativní účinky
Sedativa mají uklidňující a anxiolytický účinek na pacienty. Současně mohou snížit úroveň aktivity, podporovat spánek, zmírnit křeče a uvolnit svaly. Sedativa se používají u lidí s těžkým vnitřním neklidem, traumatem nebo úzkostí.
Internet poskytuje informace o použití CBN jako sedativní drogy. Za tímto účelem jsou uváděny studie, kde má kanabinol sedativní a uklidňující účinek. V této souvislosti je kanabinol často srovnáván se známým sedativním diazepamem. Neexistují však žádné důkazy, které by to podpořily:
Předpokládaný sedativní účinek CBN je pravděpodobně jeho nejznámější vlastností. Není však mnoho studií, které by tuto teorii zcela podporovaly.
To by mohlo být částečně způsobeno skutečností, že mnoho studií a vědeckých prací o rostlině konopí se zastavilo po celá desetiletí po kolektivním zákazu po 70. a 80. letech. Výzkum je stále zaneprázdněn doháněním nedostatku času a získáváním znalostí o všestranné rostlině konopí. Dalším důvodem by mohla být bezplatná interpretace studie, která testovala účinky na pouhých pěti mužských účastnících.
Již v roce 1975 byl CBN testován v různých dávkách (0 mg až 50 mg) při perorálním podání v kombinaci s 25 mg kanabinoidu THC. Zdálo se, že CBN modifikuje účinek THC na testované subjekty. Těchto pět mužů se po užití kombinace cítilo ospaleji a měli pocit, že účinky „drogy“ byly znatelnější ve srovnání s účinky samotného THC. Závěrem lze říci, že se zdálo, že CBN zvyšuje účinek THC v některých procesech, ale jen v malé míře. Sedativní účinek samotného CBN nebyl v této studii konkrétně testován ani nalezen. Je možné, že CBN nakonec jen posílil vlastnosti THC.
Dalším důvodem předpokladu, že CBN má u člověka sedativní účinky, může být pohled na způsob působení zralých rostlin konopí. Jak již bylo popsáno výše, tyto látky mají vyšší podíl CBN a mají zvýšený sedativní účinek. Zásadní otázkou je, zda lze tento jev přičíst pouze CBN. Věda to dosud nevyřešila a bude potřeba provést hlubší zkoumání tohoto kanabinoidu.
Analgetické vlastnosti
Jak jistě všichni víme, analgetika snižují bolest. Rozlišuje se mezi opioidními a neopioidními léky proti bolesti, protože obě skupiny mají různé mechanismy účinku.
Neopioidní léky proti bolesti zasahují do velmi specifického enzymu, kterým je enzym COX. Blokují tam další produkci prostaglandinů. Tento místní hormon hraje klíčovou roli v syndromech lokální bolesti.
Léky proti bolesti na bázi konopí se vážou na kanabinoidní receptory v našem centrálním nervovém systému. Odtud mohou používat endokanabinoidní systém k úlevě od bolesti a podpoře vlastních kanabinoidů uvnitř našeho těla. I chronická bolest může být zmírněna působením na receptory. Výhodou léků na úlevu od bolesti na bázi konopí je mimo jiné to, že u pacientů lze udržovat konstantní hladinu v krvi přesným dávkováním.
Podle studie z roku 2002 může CBN zmírnit bolest uvolňováním endorfinů. THC má také tento účinek, ke kterému dochází prostřednictvím centra pro tlumení bolesti v endokanabinoidním systému.
Antibakteriální a protizánětlivé účinky
Již mnoho desetiletí víme, že několik fytocannabinoidů má antibakteriální účinek. Již v padesátých letech se rostlinné kanabinoidy používaly k léčbě mikrobiálních infekčních chorob, jako je tuberkulóza. Ještě předtím byly provedeny počáteční pokusy o případy tuberkulózy v Indii s konopím, ke kterým došlo na konci 19. století.
Předpokládá se, že vysoká koncentrace polynenasycených mastných kyselin, zejména v konopném oleji, je jeho podstatnou součástí. Lidské tělo nemůže tyto mastné kyseliny produkovat samostatně a spoléhá se na to, že je přijímáme potravou. Konopná semínka navíc poskytují ideální množství (rovnováha 3-4: 1) určitých omega mastných kyselin, které tělo normálně potřebuje. Tyto mastné kyseliny, omega-3 a omega-6, jsou tělem potřebné pro boj se zánětlivými onemocněními, protože pomáhají regulovat zánětlivé procesy v těle.
CBN má proto ideální požadavky na antibakteriální vlastnosti. Ve skutečnosti relativně neznámý kanabinoid spolu se čtyřmi dalšími testovanými fytocannabinoidy vykázal slibné výsledky vědecké studie z roku 2005 týkající se zárodků MRSA, které jsou obzvláště nebezpečné multirezistentní vůči antibiotikům. Tyto multirezistentní bakterie, známé také jako superbugy, jsou na vzestupu v nemocnicích a domovech důchodců a podle analýzy OECD by mohly do roku 2050 stát životy více než 2,4 milionu lidí na celém světě. Úspěšné zotavení je obtížné, protože bakterie mohou měnit jejich genetické složení a budovat odolnost po kontaktu s antibiotiky. Odhadované náklady se pohybují v řádu miliard a představují 10% celkového rozpočtu na řešení infekčních chorob v boji proti rezistentním bakteriím.
Vědci z Londýna, Roviga a italské Novary zjistili, že fytocannabinoidy mohou být účinné v boji proti těmto vysoce odolným superbugům. CBN byl klasifikován jako zvláště účinný s fytocannabinoidy (Tetrahydroccanabinol) THC, (Cannabigerol) CBG, Cannabidiol CBD, (Cannabichromen) CBC.
CBN spolu s dalšími čtyřmi testovanými kanabinoidy vykazovaly největší úspěch, zejména u bakterií, u kterých se vyvinula rezistence na antibiotikum penicilin.
Ačkoli je tato studie také slibná v boji proti nebezpečným patogenům, současný stav výzkumu je stále v pilotní fázi. V tuto chvíli stále není jisté, jak CBN skutečně zabíjí nebezpečné bakterie MRSA.
Antispazmodický účinek
Není žádným tajemstvím, že kanabinoidy jsou skutečně všestranné, pokud jde o působení na endokanabinoidní systém. CBN má stále eso v rukávu a to zejména při pomoci při křečích. V lednu 1974 byl publikován článek o studii „Life Science“, který uváděl testování na zvířatech.
Vědci podrobili myši maximálním elektrickým šokům, aby zkoumali přímý účinek tří rostlinných kanabinoidů THC, CBD a CBN. To se bralo mimo jiné jako fyziologický roztok. Všechny tři testované fytocannabinoidy měly antikonvulzivní účinek. Maximální doba působení byla asi dvě hodiny a CBN vykazoval ze všech tří nejpříznivější výsledky.